19 Mart 2016 Cumartesi

Fatih Buzgan Kimdir?Her ne kadar kişisel web sitem http://www.fatihbuzgan.com 'da kimdir bölümünde yazmış olsam da, daha detaylı bir otobiyografinin faydalı olacağını düşündüm.

Bilinçli ebeveynleri sayesinde, daha anne rahmindeyken özenli bir beslenmeye tabi tutuldu.

5.5 yaşında özel yetenek sınavıyla okula başlayarak ilköğrenimine başladı ve masa tenisi oynadı.

6 yaşında İngilizce öğrenmeye başladı.

7-8 yaşları arası dönemde 6 ay Taekwondo sporu yaptı.

8 yaşında adab-ı muaşeret kitabını okudu, daha iyi algılayabilmek için aynı kitabı 12 yaşında tekrar okudu.

3 farklı aksanda 1 tam yıl İngilizce eğitimi aldı. (Amerikan, İngiliz, Türk)

13 yaşında yüzme eğitimi aldı, antrenmanlarında günde 2km yüzüyordu, 1 yarışa katıldı.

16 yaşında İzmir büyükşehir belediye spor kulübünde, maratonda balkan şampiyonu ve sayısız dereceleri olan Orhan Büker'in antrenörlüğünde atletizme başladı, 100 metreden yarı maratona kadar her mesafedeki yarışa katıldı, çeşitli dereceler kazandı.

İlk yarı maratonunu 20 yaşında, 70 yaşındaki antrenörünün temposu eşliğinde koştu. (1:44, İzmir)
17 yaşında İstanbul Üniversitesi'nde filoloji eğitimi almak üzere İstanbul'a taşındı ve İzmir'deki kulübünü ve antrenörünü bıraktığı için koşuya ara vermek zorunda kaldı.

2003 yılında dönemin yarışçılarıyla beraber dağ bisikleti sporuna başladı, başladıktan birkaç ay sonra bisikletle 500 km'lik (Kadıköy-Torbalı) ilk İstanbul-İzmir sürüşünü gerçekleştirdi. Dinlenme/uyku bölümleri dahil toplam 1.5-2 gün arası süren bu sürüşlerden 7 defa yaptı.

22 yaşında ilk yöneticiliğini 25 bilgisayarlı bir internet cafe'nin işletmeciliğinde yaptı.

Farmakoloji ve farmakovijilans eğitimi aldı. (Atatürk'ün doktorunun kurduğu yerli bir ilaç firmasında tıbbi mümessillik yaptı)

Bodrum'un en büyük otelinde bisikletli turist rehberliği görevinde bulundu, ayrıca kısa bir süre otel fotoğrafçılığı yaptı.

Vatani görevini yaparken, orduya olan hizmetlerinden dolayı üstün başarı belgesi aldı.

2006 yılında güzel sanatlar fakültesi öğrencisi arkadaşı ve akrobasi bisikletçiliği ekibiyle beraber DVD formatında Türkiye'nin ilk bisiklet filmini çekti, bu filmi 100 bisikletsevere ulaştırdı.

2007 yılından beri Türk Sanat Müziği alanında korist ve solist olarak sahne almaktadır.

İlk fakülte eğitimini tamamlayıp İzmir'e döndükten sonra 2008 yılında kişisel antrenörlüğe başladı ve sıfırdan 1 yılda ülkenin en güçlü kadın dağ bisikleti sporcusunu yetiştirdi.

Kendisi de antrenör olan sporcusunu yetiştirirken, 25 kilo yağ fazlası olan sporcusunun kilosunu vermesine destek olmak amacıyla, sporcusuyla beraber tekrar koşu sporuna başladı, yarışlara katıldı ve bisiklet branşında da, koşu branşında da sporcusuyla beraber sayısız defa kürsüye çıktı.

Yine İzmir Büyük şehir Belediye Spor takımına katılmış, fakat takım üyesi olmakta bir fayda görmediğinden kendi isteğiyle ayrıldı. 2011 yılından sonra koşuda maraton branşında uzmanlaşmaya karar vermiş ve bu yönde çalışmalara başladı.

İngilizce ve Arapça'ya ek olarak başlangıç seviyesi Yunanca ve Rusça eğitimi aldı.

İkinci lisans eğitimini Dış Ticaret alanında yaptı ve dünyaca ünlü bir İsviçre firmasında bu konuda çalıştı.

Kısa bir dönem özel Arapça öğretmenliği yaptı.

Anaokulundan üniversiteye kadar her eğitim kurumunda öğretmenlik ve öğretim görevlisi pozisyonlarında çalıştı.

Profesör bir aileye yaşam koçluğu hizmeti verdi.

2013 yılında bir başka sporcusunu Half Ironman yarışına hazırlarken ona daha fazla faydalı olabilmek ve kendisini de denemek adına Türkiye'deki katılabildiği triatlon ve duatlon yarışlarına iştirak ederek her katıldığı yarışta derece aldı.

Türkiye Triatlon Federasyonu'nun verdiği Triatlon Antrenörlüğü kursunu başarıyla tamamladı.

Değişim programıyla birbirinden farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen 35 yabancı sporcuya, "Sporcu Beslenmesi" konulu İngilizce seminer verdi.

Bir hastanede doktorlara "Sporun Bilinmeyen Sınırları" konulu bir seminer verdi.

Sporcularının çoğu doktor ve profesörlerden oluşmaktadır.

2013, 2014 ve 2015 yıllarında yurt dışında katıldığı her (Yarı maraton, Maraton ve Half Ironman Triatlon) yarışta başarılar elde etti.

Üçüncü lisans eğitimi için Uluslararası İlişkiler bölümünü seçmiştir.

Ultramaraton alanında arkadaşıyla yaptığı 50k koşusuna ek olarak, 2014 yılında Kars Ultramaratonu'na da katılarak derece aldı, bir başka sporcusunu İznik Ultra'da (80k) kürsüye çıkarttı.

Online kişisel antrenörlük konusunda dünyanın birçok yerinden (San Francisco Amerika, Colorado Amerika, Arkansas Amerika, Finlandiya, Almanya, Türkiye) sporcular yetiştirdi ve hala bu konuda çeşitli hizmetler vermektedir.

2014 yılından bu yana bir spor giyim firmasında yöneticilik yapmaktadır.

Talep üzerine kurumlar ve gruplara spor-bilim, beslenme, sağlıklı yaşam konularında seminerler verip, koşu kampları düzenleyebilir.

Kalitenin nicelikten daha önemli olduğunu benimseyen ve hayatın her alanında kalite olgusunun var olması için elinden geleni yapan Fatih Buzgan, bu konularda her gün kendini geliştirmeye adamıştır.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder