20 Temmuz 2015 Pazartesi

Birebir Antrenmanın 9 Faydasıİster sportif bir amaçla, ister eğlence/rekreasyonel amaçla herkes bir şekilde antrenman yapar ve vücudunu -az ya da çok- antrene eder/geliştirir. Antrenman yapmanın birçok türü vardır. Esnetme de antrenmanın bir parçasıdır, ısınma da, soğuma da, ana bölüm de. O zaman antrenman yapmak da, koşunun kendisi kadar detaylı ve önemli geliştirici veya geriletici bir etkendir.

İşte bu yüzden bazı sporcular yıllarca sakat bir şekilde sadece mental güçleri ve azimleriyle spor yapmaya çalışıp ilerleyemezken, bazı sporcular ise kısa sürede, sakatlıktan uzak ve ilham verici şekilde gelişme kaydederler. Diğer deyişle antrenmanları doğru uygulamak, gelişim açısından hayati önem taşır. Çünkü aynı tür antrenmanın etkisi, aynı kişide farklı uygulama ve detaylar sebebiyle tamamiyle farklı sonuçlar doğurabilir.

    Half Ironman ve Ultramaratoncu sporcumla birebir antrenmandayız, kendisi 22km/s hıza ulaşıyor 

Spor yapanlar da,
a) Dışarıda kendi başına
b) Dışarıda grupla
c) Spor salonunda kendi başına
d) Spor salonunda birine bakarak
e) Nerede olursa olsun bir antrenörün gözetiminde antrenmanlarını gerçekleştirirler.

Bir antrenör gözetiminde yapılan antrenmanlar da kendi içinde ikiye ayrılır;
a) Antrenör pasif konumda, sadece uzaktan gözetmen olarak, kronometre tutarak (çoğu stad antrenörü gibi) Not: Burada pasif, olumsuz anlamda kullanılmamıştır. Diğer gruba göre pasif konumdadır. Gelişimsel ve değerli stad antrenörlerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
b) Antrenör aktif konumda, yani antrenmanın başından sonuna sporcusunun yanında, onunla aynı antrenmanı yapar.

Birebir antrenörlük ve birebir antrenman, B şıkkındaki açıklamanın karşılığıdır. Peki birebir (one on one) antrenmanların faydası nedir?

1) Konsantre antrenmandır. Zamanınızı en verimli şekilde gelişiminize harcayacağınız çalışmadır.
2) Antrenörünüz oturduğu yerden size "koş oğlum koş" demek yerine sizinle aynı antrenmanı yapar ve empati düzeyini olabilecek en üst seviyede tutar, sizi çok daha iyi anlar.
3) Antrenmanın başından sonuna sizin yanınızda yer aldığı için geri bildirimlerinizi hemen alıp, antrenmanın gidişatını, formatını, niteliklerini değiştirebilir.
4) Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda size, sizinle aynı eforu harcayıp halinizden en iyi anlayan kişi olarak motivasyon sağlayabilir.
5) Eğer çok zorlayıcı bir çalışma değilse, sohbet ederek antrenmanınızın sıkılmadan, çabucak tamamlanmasını sağlayabilir.
6) Herhangi bir sorunuz olursa yanı başınızda olacağı için sorunuza hemen en tecrübeli ağızdan cevap bulabilirsiniz.
7) Neden o gün o antrenmanı yapıyor olduğunuzun cevabını en iyi verebilecek kişidir.
8) Çalışma boyunca aynı eforu sarf edip sizinle ter dökerken veya üşürken, çevresel koşulları sizinle beraber algılayıp buna göre tedbir alarak, önerilerde bulunabilir.
9) Antrenman boyunca yapacağınız en ufak hatayı dahi görüp, hemen düzeltme yoluna giderek, bir elit sporcunun uygulama doğruluyla size çalışmanızdan büyük verim almanızı sağlar.

    Sporcuma, Türkiye'nin en or yarı maratonu'nda tempo verirken finish'i gülerek geçiyoruz

Bir örnekle gözünüzde daha iyi canlanacaktır;

3 sporcum var ve birisi Finlandiya'da (soğuk), ikincisi Almanya'da (soğuk-ılık) , üçüncüsü Türkiye'de (sıcak) yaşıyor ve farz edelim ki 3'ü de aynı programı takip ediyor. Yaşları da, cinsiyetleri de, sportif geçmişleri, aerobik kapasiteleri, özetle herşey aynı. Fakat 
* yaşadıkları yerlerin dış ısısı, 
* antrenman yapacakları parkurların zemin ve eğim özellikleri,
* yaşadıkları yerlerin irtifası,
takip edip yapmaya çalıştıkları antrenmanların sonuçlarını tamamen değiştirecektir.

Böyle bir durumda birebir antrenman yapma imkanımız olan sporcum hangisi ise, onunla elde edeceğimiz verim ve başarımız daha fazla olacaktır.

Yukarıda açıkladığım antrenman modeli, koşu branşı için daha ziyade başlangıç ve orta seviye atletlere uygundur. İleri düzey atletler için gelişimsel antrenörlük modelleri daha farklı detaylara sahiptir.

Bu arada dünyada hiçbir antrenörün yapmadığı bir kampanyam bulunuyor;

Haftada 3 gün veya daha fazla birebir antrenman hizmeti alıp, hedefine ulaşamayan sporcum olursa, ödediği ücretin %50'sini iade ediyorum. 

Birebir antrenmanların ne kadar etkili olduğunu bu cümlemden anlayabilirsiniz.

Diğer bir kampanyam ise haftada 2 gün veya daha fazla birebir antrenman hizmeti alan sporcularım, ayrıca antrenman programı ücreti ödemiyorlar.

Bilgi için http://www.fatihbuzgan.com adresimi inceleyebilirsiniz.

Fatih Buzgan
Online Kişisel Antrenör - 2:45 Maratoncu


Diğer faydalı makalelerim için tıklayın: http://fatihbuzgan.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder