21 Haziran 2013 Cuma

Bacak Krampları Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Birkaç yıl önce ilk Ultramaraton koşumu yaptığım gün, krampın en büyüğüyle orada tanışmıştım. Birçok kişinin yaşadığı gibi sadece belli bir bölgede değil, tüm bacak kaslarımı tek tek bıçakla kesmişler gibi acı içinde hissederken krampın ne derece kötü sonuçlar doğuracağını o gün bizzat tecrübe edinerek öğreniyordum. Beton gibi sertleşmiş baldırlar, ön üst bacak ve arka üst bacak kasları yüzünden adım atmayı bırakın, acıdan yerimde duramıyordum. Tabi koruyucu hekimlikle gerekli ilk müdahaleyi yaparak acının şiddetinin normal seviyelere gelmesini sağladım fakat ağrı ve kramp hissi bir iki gün daha devam etmişti.

Bacak Kramplarının Sebepleri. Aşağıda açıklayacağım üzere, besin, sıcaklık ve kasların aşırı kullanımı gibi birkaç sebebi olabilir. Kas kasılması, sinirler aracılığıyla kontrol edilir. Bu sinirler, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi alkalin elemanların yetersizliğinden ve fosfor, sülfür, klor ve nitrojen gibi asit elemanların fazlalığından toksinlerce yoğunlaşan kas liflerine spontan bir şekilde kasılmaları için sinyaller gönderir.
Kas lifleri kasıldığında, asit elemanlar ve toksinlerce artış ve alkalin elemanların daha bile yetersizliğiyle sonuçlanan kan akışını sınırlar. Böylece, krampla sonuçlanan tehlikeli döngü başlar. Böyle krampların olması, uyku sırasında dolaşımın azalması ve bahsedilen etkenlerin etkilerinin şiddetinin artmasıyla meydana gelir. Kramp bir kere başlamışsa, hareket etmek (yürüyüş yaparak) ve esnetme gerdirme yapmak yardımcı olur.

Aşağıdakiler, bacak kramplarını önlemede faydalı olacaktır;

Asit-Alkalin Dengesi. Vücuttaki asit ve alkalin elemanların dengesi, sadece kaslar için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemi ve kemik dokusunun korunması için de önemlidir. İdeal diyet alımı, asite göre 4 kat fazla oranda alkalin alımını kapsar. Alkalin elemanlar, meyve ve yeşil sebzelerde bulunurken, asit elemanlar ise hepsi de protein (nitrojen) ve az alkalin elemanlar içeren et, yumurta, beyaz un, pirinç, fasülye ve yer fıstığında görülür. Çözümün bir parçası geceleri kesinlikle asitli yiyeceklerden özellikle de yüksek proteinli besinlerin büyük miktarlarda tüketilmesinden sakınmak olacaktır.  Bazı insanlar, yatağa gitmelerine yakın zamanda gazlı içecekler içmelerinin bile bacak kramplarına sebep olduğunu görmüşlerdir.

Hydrion 067 test çubukları insan üresini 5.5-8.0 pH aralığında asitlik/alkalinlik düzeyini görebilmelerini doğru bir şekilde ölçebiliyor. Bunun gibi test çubukları, vücudun pH'ı üzerinde besinlerin etkisi bakımından geribildirim elde ederken hayli işe yarıyor diyebilirim.

Multi-Mineral Destekler. Birçok multi-vitamin desteklerinin içinde ya az miktarda mineral vardır ya da hiç mineral yoktur. Bazı uzmanlar, bir multi-vitamin desteğini almayı önerir ve bacak kramplarını önlemede işe yarayabilir. Aldığınız ürünün içerik listesi aşağıdaki gibi olabilir. Dengesiz içeriğe sahip veya bazı eser minerallerden yoksun olan destek ürünlerine karşı dikkatli olun.  Varolduğu bilinen bir demir eksikliği durumu dışında, erkekler ve menopoz dönemine girmiş kadınlar demir içeren desteklerden kaçınmalıdır.
Dengeli mineral içeriğine örnek bir tablo

Sıcaklık. Uyuduğumda, kalça eklemimden ayaklarıma doğru olan bölge, kalça bölümünden bir şekilde daha serin hale geliyor olduğunu farkettim. Vücudumun alt bölümü üzerine fazladan battaniye örtmenin, bacak krampı ihtimalini azalttığını gördüm. Bu aynı denize girdiğinizde daha derinlere gittikçe kramp ihtimalinin artması örneği gibidir.


Yıllardır çektiğim bacak kramplarının ardından, uyurken bile kramp başlangıcını hissedebilmeyi ve anında o ayağın topuğunu uzatma yöntemini geliştirdim. Böyle yapmak bazen bir krampı önleyebilir veya en azından şiddetini azaltabilir. Şüphesiz bacak krampına asıl sebep olan sebep konuyu bildikten sonra sorunu kaynaktan çözmek daha uzun vadeli bir çözüm olacaktır.Hazırlayan : Fatih Buzgan


Diğer faydalı makalelerim için tıklayın: http://fatihbuzgan.blogspot.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder